تاثیر آلودگی هوا بر بیماری های قلبی ، تنفسی ، فوت و تصادفات در شهرستان شیراز( دوره ی مطالعاتی 01/07/

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

مهندسی بهداشت محیط

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
کد جست و جوی گوگل

مقدمه و اهمیت موضوع: آلودگی هوا یکی از مشکلات شهر های بزرگ و صنعتی جهان می باشد و به طور جدی سلامتی ساکنین این شهر ها را تهدید می نماید. با توجه به اهمیت این موضوع  خصوصا در ایران که میزان آلاینده ها به خاطر صنایع و کارخانه ها و استفاده از وسایل نقلیه با سوخت های فسیلی، در شهرهای بزرگ به حد بحرانی رسیده است؛ میزان مرگ ومیر و بیماری ها و خسارات ناشی از آلودگی قابل توجه است. لذا لزوم انجام مطالعات گسترده و انجام اقدامات جدی در زمینه کاهش آلودگی بسیار حائز اهمیت است. در این مطالعه اثرات آلاینده های مهم هوا بر روی بیماری های قلبی ، تنفسی ، فوت و تصادفات در شهرستان شیراز مورد مطالعه قرار گرفته است.

مواد و روشها: به این منظور مراجعین به اورژانس (مرکز فوریت های پزشکی شیراز ) به علت بیماری های قلبی ، تنفسی ، فوت و تصادفات به صورت روزانه در نظر گرفته و غلظت آلاینده ها ی فوق به صورت روزانه از سازمان حفاظت محیط زیست شیراز در دو ایستگاه واقع در میدان امام حسین و دروازه کازرون در تاریخ 01/07/ 1390 لغایت 30 /07/1391 اخذ شد . این داده ها با استفاده از نرم افزار stata تجزیه و تحلیل شد.

نتایج و بحث: نتایج بدست آمده بیانگر رابطه ی معنی داری بین آلاینده های هوا مانند co، so2  ، اکسید ها ی نیتروژن(No  وNo2) ، O3  و ذرات معلق با تصادفات (Pvalue<0/05   ) بود . نتایج بدست آمده در مورد آلاینده ی مونوکسید کربن حاکی از آن است که به ازاء یک واحد افزایش Co  تعداد تصادفات 1/1 برابر افزایش می یابد . بین بیماری های تنفسی و No نیز رابطه معنی داری وجود داشت؛ اما با سایر آلاینده ها رابطه ی معنی داری ندارد . همچنین  بین بیماری های قلبی و No2   و  So2 رابطه ی معنی دار وجود داشت.

نتیجه گیری: به طور کلی می توان نتیجه گرفت که از همه بیشتر میزان تصادفات با افزایش غلظت آلاینده ها در ارتباط است و با افزایش غلظت گازهای NO2 ، O3 و NO به ترتیب افزایش قابل ملاحظه ای در میزان تصادفات اتفاق می افتد. اما نکته ای که در مورد گازNO وجود دارد این است که غلظت این گاز در هوا بسیار جزئی و کم است و هیچ گاه به بالاتر از حد مجاز نمی رسد که بخواهد افزایشی چشمگیر را در میزان تصادفات به وجود آورد و از لحظ منطقی به هیچ وجه این اتفاق نمی افتد.

 

کلمات کلیدی: آلودگی هوا، اورژانس، شیراز، تصادف، بیماران قلبی

رفرنس:شانزدهمین همایش بهداشت محیط- مهر ۹۲

نویسندگان: ابوالفضل اژدرپور اسفندآبادی ، علی سلیمانی ، سمانه خادمی،زینب شرفی)، ماهرخ جلیلی 

 

دانلود متن کامل مقاله 

 
...
نویسنده : نظام الدین منگلی زاده بازدید : 488 تاريخ : شنبه 3 اسفند 1392 ساعت: 22:59

نظر سنجی

در قانون پسماندهای پزشکی ایران مصوب 1383 در کدام ماده مخلوط کردن پسماندهای پزشکی با سایر پسماندها و بازیافت آنها ممنوع اعلام شده است؟

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :

close
تبلیغات در اینترنت