بررسی ارتباط پتانسیل رشد اکتینومیست‏ها با شرایط محیطی در شرایط عادی، نیمه‏گردو‏غباری و گرد‏و‏غباری ه

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  مهندسی بهداشت محیط

  Google

  در اين وبلاگ
  در كل اينترنت
  کد جست و جوی گوگل

  پر مخاطب ها

  برچسب ها

   مقدمه و اهمیت موضوع: در سال‏های اخیر تماس با ذرات هوابرد به صورت یک مشکل عمده مطرح شده است که سلامتی انسان را به مخاطره می‏اندازد. مطالعات اپیدمیولوژیکی نشان داده است که آئروسل‏های موجود در هوا می‏توانند به عنوان عاملی برای انتشار میکروارگانیسم‏ها باشند. میکروب‏های هوا می‏توانند باعث عفونت‏های تنفسی در بیمارانی که ضعف ایمنی دارند شده و مسبب بیماری‏های مسری باشند. این مطالعه با هدف اندازه­گیری غلظت اکتینومیست‏ها و تأثیر پارامترهای محیطی اعم از رطوبت نسبی، دما، سرعت باد وUVindex بر غلظت اکتینومیست‏ها در هوای شهر اهواز در شرایط عادی،نیمه‏گرد‏و‏غباری و گرد‏و‏غباری انجام گرفت.

  مواد و روش‏ها: نمونه‏برداری از هوا برای تشخیص حضور اکتینومیست‏ها توسط نمونه بردار میکروبی هوا (Quick Take-30,SKC,USA) صورت گرفت. محیط کشت مورد استفاده محیط کشتTryptic Soy Agar (TSA) بود که محیط کشت مخصوص برای باکتری‌ها است. کلنی‌های رشد یافته بر روی محیط کشت مغذی (TSA ) به روش مستقیم و با استفاده از دستگاه کلنی کانتر شمارش شد و بر حسب واحد تشکیل کلنی بر متر مکعب (CFU/m3) بیان شد.

  نتایج و بحث: تعداد کلنی اکتینومیست در روزهای گرد‏و‏غباری (5/2 برابر) روزهای عادی و در روزهای نیمه گرد‏و‏غباری (66/1 برابر) میانگین روزهای عادی ‏می‏‏‏باشد. آلوده‏ترین ماه به تعداد کلنی تشکیل شده در بهمن ماه‌ و اسفند ماه مشاهده گردید و در فصل زمستان نسبت به فصل پاییز و بهار میزان آلودگی بیشتر بود. همچنین ارتباط بین غلظت ذرات با تعداد کلنی تشکیل شده در متر مکعب هوا از لحاظ آماری معنی دار بود. و بین غلظت اکتینومیست‏ها با دمای محیط (ارتباط معکوس) و با سرعت باد،PM10,PM2.5 (ارتباط مثبت) معنی داری برقرار بود.

  نتیجه‏گیری: هر چه محیط دارای تراکم جمعیتی بیشتر و ترافیک شدید تر و پوشش گیاهی کمتر باشد غلظت باکتری‏ها و اکتینومیست‏ها در آن محیط بیشتر است. نتایج حاکی از آن است که در فصل زمستان در شرایطی که رطوبت نسبی هوا کمتر از 50 درصد و دمای هوا بین0C 10-6 و یا رطوبت هوا بین 70- 61درصد و دمای هوا بین0C 3-0باشد، تعداد کلنی تشکیل شده در بیشترین حد خود خواهد بود بویژه اگر این شرایط با پدیده وارونگی همراه باشد.

  کلمات کلیدی: آلودگی هوا، بیو‏آئروسل، اکتینومیست، گرد‏و‏غبار، اهواز

  رفرنس: شانزدهمین همایش بهداشت محیط- مهر ۹۲

  نویسندگان:

  فاطمه خدارحمی، غلامرضا گودرزی، عبدالرزاق هاشمی شهرکی، نادعلی علوی بختیاروند، کامبیز احمدی انگالی، علی‏اکبر بابایی، موسی مدحجی

  دانلود متن کامل مقاله

   

  نویسنده : نظام الدین منگلی زاده بازدید : 583 تاريخ : شنبه 3 اسفند 1392 ساعت: 22:53
  برچسب‌ها :

  نظر سنجی

  در قانون پسماندهای پزشکی ایران مصوب 1383 در کدام ماده مخلوط کردن پسماندهای پزشکی با سایر پسماندها و بازیافت آنها ممنوع اعلام شده است؟

  خبرنامه

  عضویت

  نام کاربري :
  رمز عبور :

  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123