پوسته سبز بادام، جاذب زیستی مناسب برای حذف فلزات سنگین از فاضلاب مصنوعی

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  مهندسی بهداشت محیط

  Google

  در اين وبلاگ
  در كل اينترنت
  کد جست و جوی گوگل

  برچسب ها

  مقدمه و اهمیت موضوع: فلزات سنگین از مهمترین آلاینده­های زیست محیطی محسوب می­شوند. کروم شش ظرفیتی از جمله مهمترین فلزات سنگین است که در بسیاری از فاضلاب­های صنعتی نظیز آبکاری یافت شده و دارای مخاطرات بهداشتی و زیست محیطی حادی می­باشد. هدف از این مطالعه بررسی کارایی پوسته سبز بادام در حذف کروم شش ظرفیتی از  فاضلاب مصنوعی و بررسی تاثیر پارامتر­های مختلف بر فرایند جذب می­باشد.

  مواد و روشها: اين مطالعه يك مطالعه بنيادي-كاربردي مي­باشد كه در آزمايشگاه شيمي آب و فاضلاب دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي بیرجند انجام گرديد. در اين مطالعه حذف كروم شش ظرفيتي با استفاده پوسته سبز بادام با تغييرات pH ، زمان تماس، مقدار ماده جاذب و غلظت اوليه كروم شش ظرفيتي در سيستم ناپيوسته مورد بررسي قرار گرفت، و نتايج توسط نرم افزار  Excel تجزيه و تحليل گرديد.

  نتایج و بحث: نتایج نشان داد که کارایی راندمان حذف کروم شش ظرفیتی با افزایش دوز جاذب افزایش و با افزایشpH  محلول و غلظت اولیه کاهش می­یابد، به طوری که افزایش دوز از gr/l 2 به gr/l24، منجر به افزایش راندمان جذب برای غلظت mg/l20 گردید. افزایش pH  از 2 به 10 نیز منجر به کاهش راندمان جذب شد.

  نتیجه گیری: :  این مطالعه نشان داد پوسته سبز بادام در شرایط اسیدی دارای عملکرد مطلوبی بوده و به عنوان ماده جاذب ارزان قیمتی می­توان از آن برای تصفیه فاضلاب­های حاوی کروم (VI) استفاده کرد.

   

  کلمات کلیدی: پوست سبز بادام، کروم شش ظرفیتی، جذب.

  نویسندگان:

  نگین ناصح، بهنام باریک بین ، لعبت تقوی، عليرضا حريفي

  دانلود متن کامل مقاله

  نویسنده : نظام الدین منگلی زاده بازدید : 590 تاريخ : شنبه 3 اسفند 1392 ساعت: 22:43
  برچسب‌ها :

  نظر سنجی

  در قانون پسماندهای پزشکی ایران مصوب 1383 در کدام ماده مخلوط کردن پسماندهای پزشکی با سایر پسماندها و بازیافت آنها ممنوع اعلام شده است؟

  خبرنامه

  عضویت

  نام کاربري :
  رمز عبور :

  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها