بیاینه گاجره

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  مهندسی بهداشت محیط

  Google

  در اين وبلاگ
  در كل اينترنت
  کد جست و جوی گوگل

  پر مخاطب ها

  برچسب ها

  در پایان همایش کشوری مدیریت بهداشت محیط در پیشگیری و کنترل بیماری های منتقله از آب و غذا که روزهای اول و دوم خرداد ماه 1391 در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی البرز با حضور مدیران و کارشناسان گروه بهداشت محیط دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار گردید و در آن  نقش کنترل عوامل محیطی بویژه بهداشت آب و بهداشت مواد غذایی در پیشگیری و کنترل بیماریهای منتقله از آب و غذا مورد تاکید قرار گرفت ونمايندگان معاونت هاي بهداشتي وشركت كنندگان متعهد گرديدند كه بیانیه ای در 8 ماده تحت عنوان بیانیه گاجره (محل برگزاری همایش) تنظیم و به تصویب رسانده وپيگيري نمايند. انتظار می رود تمامی مواد این بیانیه با پشتوانه مصوبات شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با برنامه ریزی و پی گیری مجدانه مدیران گروه بهداشت محیط دانشگاهها از طریق کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان ها مورد پیگیری قرار گیرد و گزارش پیشرفت آن هر سه ماه یکبار برای استحضار مقام عالی وزارت به مرکز سلامت محیط و کار ارسال گردد.

  1-      از آنجا که تمام روستا های کشور حق برخورداری از آب سالم وکافی را دارند باید پوشش کامل سیستم تامین آب شرب روستاهای کشور توسط وزارت نیرو و شرکت های آب و فاضلاب روستایی از طریق اجرای مصوبات هیات وزیران  بطور کامل تحقق یابد.

  2-    با توجه به نقش توزیع یخ آلوده در بروز اپیدمی های ناشی از آب و غذا، جایگزینی کامل تولید وتوزیع یخ بسته بندی و بهداشتی  باید با همکاری سازمان غذا و دارو در گلیه استان ها اجرایی شود. از استانداران محترم انتظار می رود با حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی شرایط تحقق این هدف را فراهم نمایند.

  3-    با عنایت به اهمیت سالمسازی سبزیجات در پیشگیری از بروز اپیدمی و بعضا" عدم سالمسازی مناسب در مراکز تهیه و توزیع غذا ، جایگزینی سالاد و سبزی بسته بندی شده دارای مشخصات بهداشتی در اینگونه اماکن توصيه گردد در این راستا باید حمایت های لازم از بخش خصوصی در این زمینه توسط سازمان های مسئول بعمل آید.

  4-     آبیاری مزارع با فاضلاب خام نقش بسزایی در انتقال آلودگی های میکروبی و شیمیایی به محصولات کشاورزی و مخاطرات ناشی از آن دارد، لذا از آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب خام با همکاری سازمان های ذیربط  با اجرای  مقررات موجود ممانعت گردد.

  5-    استفاده از سیستم های گندزدایی نوین آب آشامیدنی با تاکید بر ایمنی تاسیسات و فعال بودن در همه شرایط و استفاده از کلر باقیمانده  بعنوان حافظ نهایی کیفیت آب مورد توجه قرار گیرد. در این راستا نظارت موثرو مستمر بر کلر آزاد باقیمانده در شبکه های آبرسانی با جدیت بیش از پیش دنبال شود

  6-      با توجه به اینکه سیستم های آب فروشی ، آب رسانی شهری و روستایی را عملا" از کنترل وزارت متبوع خارج نموده بعنوان زنگ خطری برای نظام سلامت محسوب می شود، لذا حفظ اعتماد عمومی به شبکه های آبرسانی تحت پوشش وزارت نیرو از طرق مختلف مورد توجه قرار گیرد و ساماندهی و کنترل اینگونه اماکن آب فروشی و همچنین پیگیری اجرای سند ملی بهبود کیفیت آب شرب و برنامه ایمنی آب مورد تاکید می باشد.

  7-     یکی از محور های مهم در جهت پیشگیری از  بیماری های منتقله از آب و غذا ، آموزش بهداشت مناسب برای آحاد افراد جامعه است. که بایستی از طریق کاربرد تکنولوژی های جدید  مورد توجه ویژه قرار گیرد.

  8-     با توجه به اینکه یکی از روش های اطمینان  از ایمنی مواد غذایی استفاده از راهکار ارزیابی ریسک و مدیریت آن می باشد لازم است در مراکز تهیه و طبخ مواد غذایی حساس  این راهکار مورد توجه ویژه قرار گیرد.

  نویسنده : نظام الدین منگلی زاده بازدید : 608 تاريخ : پنجشنبه 19 دی 1392 ساعت: 21:17
  برچسب‌ها :

  نظر سنجی

  در قانون پسماندهای پزشکی ایران مصوب 1383 در کدام ماده مخلوط کردن پسماندهای پزشکی با سایر پسماندها و بازیافت آنها ممنوع اعلام شده است؟

  خبرنامه

  عضویت

  نام کاربري :
  رمز عبور :

  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123