رعایت نکات بهداشتی در آرایشگاهها

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

مهندسی بهداشت محیط

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
کد جست و جوی گوگل

چکیده : وقتي قصد داريد آرايشگاهي را براي آرايش و زيبايي خود انتخاب کنيد، چه معيارهايي را در نظر مي... با عنوان : رعایت نکات بهداشتی در آرایشگاهها بخوانید :

وقتي قصد داريد آرايشگاهي را براي آرايش و زيبايي خود انتخاب کنيد، چه معيارهايي را در نظر مي‌گيريد؟ نزديک بودن آرايشگاه به محل کار يا منزل؟ پايين بودن قيمت خدمات؟ به روز بودن مدل‌ها و امکانات آرايشي؟ با تجربه و با سابقه بودن آرايشگر؟ آيا معياري مانند اهميت به وضعيت بهداشت و رعايت استانداردهاي بهداشتي در يک آرايشگاه هم در انتخاب شما تاثيري دارد؟

 

 

 

از بزرگترين مشکلات آرايشگاه‌هاي زنانه، دخالت مستقيم و غيرمستقيم آرايشگران در امور پزشکي است. به همين مناسبت درباره سلامت در محيط آرايشگاه مطالبي نوشته‌ايم که مي‌خوانيد.

نکات بهداشتي هنگام اصلاح

آرايشگران بايد پيش از شروع اصلاح، نخ را با الکل ضدعفوني کرده و بعد از پايان کار هم براي کاهش التهاب پوست مشتري، از پماد اکسيد روي استفاده کنند. بعد از استفاده هر مشتري، نخ بايد عوض شود تا يک نخ با پوست دو صورت تماس نداشته باشد. در غير اين صورت، احتمال انتقال بيماري‌هاي پوستي زياد است.

نکته بعدي در رابطه با قيچي و شانه‌اي است که آرايشگر براي کوتاه کردن مو از آن استفاده مي‌کند. قيچي پس از هر بار کوپ بايد با الکل ضدعفوني شود و در پايان هفته نيز در دستگاه اتو کلاو استريل شود. شانه‌ها هم پس از هر بار استفاده بايد شسته و در ظرف محتوي الکل نگهداري شوند.

پوشش‌هاي محافظ

يکي از مواردي که در بيشتر آرايشگاه‌ها مغفول واقع مي‌شود، استفاده از پيش‌بند است. به طور معمول از هر پيشبند براي چند مشتري استفاده مي‌شود و به اين ترتيب امکان خطر انتقال بيماري‌هاي پوست و مو از طريق قسمتي از پيش‌بند که دور گردن بسته مي‌شود و در ارتباط مستقيم با پوست است وجود دارد.

 

در آرايشگاه‌هاي معتبر از چسب‌هاي مخصوصي دور گردن استفاده مي‌کنند. به اين ترتيب پوست گردن در تماس مستقيم پيش‌‌بند نيست. مش‌ کردن موها اغلب به دو روش انجام مي‌شود: با استفاده از کلاه و با استفاده از فويل. کلاهي که براي مش استفاده مي‌شود از جنس لاستيک نرم و با ضخامتي متوسط است. آرايشگران موظف‌اند پس از هر بار مصرف کلاه، آن را با مايع ظرفشويي شسته و با الکل ضدعفوني کنند و براي جلوگيري از چسبناک شدن به آن پودر بزنند. استفاده از فويل براي مش کردن، بهداشتي‌تر است چون فويل يک بار مصرف بوده و براي مشتري بعدي استفاده نمي‌شود. اما آرايشگري که با فويل مش مي‌کند بايد با تجربه‌تر باشد چون فويل حرارت بيشتري را در خود نگه مي‌دارد و ممکن است مو را بسوزاند. براي گذاشتن موم روي پوست افراد نيز اغلب از قاشق‌هاي يک‌بار مصرف استفاده مي‌شود.

در تاتو از سوزن‌ها و رنگ‌هاي مخصوصي استفاده مي‌شود که اگر پس از هر بار استفاده عوض و دور ريخته نشوند مي‌توانند عامل انتقال بيماري‌هاي خوني و عفوني مانند ايدز و هپاتيت B باشند.
اگر پيش از کاشت ناخن آرايشگر از مواد ضد قارچ استفاده نکند و هواي زير ناخن مصنوعي را خوب نگيرد، فضاي ميان ناخن فرد و ناخن مصنوعي خالي مي‌ماند و اين فضا در اثر تماس با آب مي‌تواند مرکز تجمع قارچ و ميکروب شود.

آرايشگاه‌ها و تخلفات رايج

در حال حاضر، بيشتر آرايشگاه‌ها تاتو مي‌کنند، محصولات چاقي و لاغري تجويز مي‌کنند و...

 

که تمام اين موارد تخلف پزشکي به حساب مي‌آيد. يک آرايشگاه فقط حق دارد در چارچوب وظايفي که از سوي اتحاديه صنف آرايشگران زنانه مشخص شده، باتوجه به نرخ‌هاي تعيين شده اقدام کند. از جمله کارهايي که هم‌اکنون رواج زيادي در آرايشگاه‌ها يافته، تزريق ژل به لب است. اين موضوع موجب متورم شدن لب‌ها مي‌شود و اگر به هر دليلي موجب عفونت شود، فرد حق شکايت داشته و مدير آرايشگاه‌ مسوول است. اين موضوع درباره تاتوي ابرو هم صادق است. بسياري از افراد پس از تاتو دچار حساسيت پوستي مي‌شوند و روي ابروي آنها گوشت اضافه درمي‌آيد. اين موارد در حوزه آرايشگاه‌ها، تخلف بهداشتي محسوب شده و پرونده آن به شوراي حل اختلافات ارسال مي‌شود. .

رفرنس: سایت تخصصی گروه بهداشت محیط

 

...
نویسنده : نظام الدین منگلی زاده بازدید : 537 تاريخ : جمعه 7 تير 1392 ساعت: 22:20

نظر سنجی

در قانون پسماندهای پزشکی ایران مصوب 1383 در کدام ماده مخلوط کردن پسماندهای پزشکی با سایر پسماندها و بازیافت آنها ممنوع اعلام شده است؟

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :