نقش مهدکودک را در تربیت کودکان جدی بگیریم

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  مهندسی بهداشت محیط

  Google

  در اين وبلاگ
  در كل اينترنت
  کد جست و جوی گوگل

  پر مخاطب ها

  برچسب ها

  انسان موجودی اجتماعی است، از زمان تولد تا واپسین دم حیات نیازمند دیگران است.در جامعه زندگی می کند، از آن تأثیر می پذیرد و بر آن تأثیر می گذارد. 

  کانون خانواده ، نخستین نهاد اجتماعی است که کودک در آن پرورش می یابد و می آموزد که چگونه رفتار اجتماعی داشته باشد. 

  در محیط های اجتماعی نظیر مهدکودک، نهادهای دیگری به جز خانواده در آموزش هنجارها و ارزش ها به فرزندان دخالت دارند و با افزایش سن کودک به مرور از نقش خانواده ها کاسته و بر نقش این کانون ها در الگو دهی به شخصیت کودک افزوده می شود. مهدکودک ، برای بچه ها عموماً جذابیتی بیش از خانه و خانواده دارد و نیز نقشی بسیار اساسی و مهم در تربیت کودکان ایفا می کند. 

  بنابراین برای به ثمر نشستن این نهال های ترد و شکننده و کمک به رشدِ صحیح آنان باید محیطی امن و عاری از هر انحرافی برای تربیت آنان فراهم ساخت. 

  تأثیرپذیری کودکان در مهد به مراتب بیشتر از خانه و خانواده است. اگر مربیان، افرادی آموزش دیده، کارآمد و متخصص در زمینه تربیت کودکان باشند خواهند توانست به بهترین شکل ممکن کودکان را تربیت کنند. 

  بسیاری از کودکان با رشد روزافزون تعداد مادران شاغل، بیش از نیمی از روز خود را در مهدها سپری می سازند و رفتارها، ارزش ها و الگوهای بسیاری را از این مکان ها کسب می کنند، حال این مربیان و مسئولان مهدها هستند که باید ضمن عنایت به وظیفه خطیر تعلیم و تربیت ، و بهره گیری از شیوه های مثبت و کارآمد، در ساختن نسل آتی کمر همت ببندند. 

  مهدکودک ها تا چه اندازه در پیمودن این مسیر موفق بوده اند؟ 

  به استناد جدیدترین تحقیقی که تا به حال در مورد مراقبت از کودک صورت گرفته، کودکانی که اوقات خود را دور از مادر و در مهدکودک می گذرانند، پرخاشگرتر می شوند و مدت زمانی را که کودک در مهدکودک می گذراند هر چه طولانی تر باشد، احتمال این که هنگام رسیدن به سن کودکستانی پرخاشگرتر شود بیشتر است. 

  کودکانی که بیش از ۳۰ ساعت در هفته را در مهدکودک می گذرانند، در ناهنجاری های رفتاری همچون جنگ و دعوا، رذالت، بیرحمی، حمله و نیز رفتارهای نامناسبی چون جدال، پرتوقعی و پرحرفی “نمره بیشتری” می آورند و آموزگاران آمادگی و مادران این کودکان، از آنها به عنوان کودکان تهاجمی، بهانه گیر، نترس، دردسرآفرین و افرادی که باید خواسته هایشان به سرعت عملی شود، یاد می کنند. 

  محققان هنوز نتوانسته اند دلیل این رفتارها را دقیقاً مشخص کنند اما برخی، علت مشکلات رفتاری این کودکان را خستگی والدین بر اثر کار و عدم توجه به کودک و یا عدم توجه مسئولان مهدکودک ها عنوان می کنند. 

  در این تحقیق آمده است که اگر می خواهید این گونه رفتارها را تقلیل دهید، بهتر است از مدت زمانی که کودک در مهدکودک می گذراند بکاهید. 

  از سوی دیگر و بنابر گزارش مؤسسه ملی “بهداشت و توسعه رفتار کودکان”، بچه هایی که بین سال های دوم تا چهارم زندگی در مهدکودک هستند نسبت به سایر کودکان آموزش زبان و حافظه بهتری دارند. 

  کودکانی که زمان زیادی را در مهدکودک به سر می برند، غمگین و ترسو هستند اما این مشکل تا سن آمادگی از میان خواهد رفت. 

  از آنجا که رابطه کودک با دوستان و مربیان خود در مهد، دوستانه است تأثیرپذیری و الگوبرداری از آنان در قیاس با محیط خانواده، بیشتر است، زیرا پدر و مادر با حالتی اقناعی و دستوری با کودک رفتار می کنند. او نیز این حالت اجبار و سلطه گری را در خانه احساس می کند، چرا که دریافته است پدر و مادر بزرگتر از او هستند. حتی گاهی اوقات احساس می کند که آنان به دلیل بزرگتر بودن به او زور می گویند، اما احساس کودک در مهد به مربیان و همسالان خود احساسی دوستانه و به دور از اجبار و زور است. 

  اگر مهدها به مکان هایی جز “محل نگهداری” کودکان تبدیل شوند، به عبارت دیگر به وظیفه اصلی خود که جامعه پذیری و تربیت صحیح کودکان و نه صرف نگهداری از آنان، بدل شوند، نسل کارآمد و شایسته ای را تحویل جامعه خواهند داد. 

  به اعتقاد مربی مهدکودک، وظیفه مهم این مراکز آشنا کردن کودکان با هنجارها، ارزش های جامعه و آموختن رفتار اجتماعی و نیز آشکار کردن استعدادهای نهفته در آنان است، به طوری که در آینده با ورود به مراکز آموزشی و هنری، این استعدادها هر چه بیشتر بارور شوند. 

  مهدکودک ها و مراکز پیش دبستانی وظیفه آموزش فعالیت های پیش از دبستان و آماده کردن کودک برای ورود به دبستان را بر عهده دارند. 

  در مهدکودک، خردسالان با فراگیری نقاشی، شعر، سرود، بازی و با رویدادها و محیط اطراف خود آشنا می شوند. 

  کودک رفتارهای مورد پذیرش در جامعه را می آموزد. کودکانی که دوران کودکی را در مهد می گذرانند بهتر و راحت تر می توانند با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند و در ارتباطات اجتماعی خود کمتر به مشکل برخورد می کنند و نسبت به دیگر کودکان به مراتب، جامعه پذیرتر هستند. 

  برخی از مهدکودک ها برای آرام و یا سرگرم کردن کودکان شیوه های نادرستی را به کار می گیرند که نمی توان بر آنها نام مهدکودک را نهاد. این موارد در مهدهای دولتی و جاهایی که زیر نظر سازمان های دولتی هستند، کمتر دیده می شود و ممکن است احیاناً در مهدهای خصوصی مشاهده شود. 

  مهد برای کودکان به منزله یک محیط کاملاً صمیمی و دوستانه است. لذا تأثیرپذیری کودکان در مهد به مراتب بیشتر از خانه و خانواده است. اگر مربیان، افرادی آموزش دیده، کارآمد و متخصص در زمینه تربیت کودکان باشند خواهند توانست به بهترین شکل ممکن کودکان را تربیت کنند. 

  برخی مهدکودک ها، سالانه چند بار، دوره های آموزشی برای مربیان خود ترتیب می دهند و طی آن شیوه های نوین تربیت را به آنان آموزش می دهند. برعکس در برخی دیگر از مهدکودک ها، رفتار نادرست مربیان با کودکان، زمینه ساز بروز رفتارهای غیراخلاقی از سوی کودکان شده است. 

  والدین باید در انتخاب مهد دقت بسیار به خرج دهند و کودکان را به دست مهدها و مربیانی بسپارند که اطمینان کافی در مورد نحوه آموزش آنها داشته باشند. 

  کودکانی که اوقات خود را دور از مادر و در مهدکودک می گذرانند، پرخاشگرتر می شوند و مدت زمانی را که کودک در مهدکودک می گذراند هر چه طولانی تر باشد، احتمال این که هنگام رسیدن به سن کودکستانی پرخاشگرتر شود بیشتر است. 

  تعداد مادران خانه دار که کودکان را در مهدها می سپارند، در قیاس با زنان شاغل اندک است. چنین مادرانی برای این که بتوانند با خیالی آسوده در خارج از خانه به کار بپردازند، مجبورند کودک خود را به مهد بسپارند. 

  برای این که مربیان با تمام وجود در جهت ارتقای سطح تربیتی و آموزشی کودکان گام بردارند، باید میزان مشغولیت های ذهنی آنها را کاهش داد و این وظیفه مدیران و مسئولان مهدکودکهاست که به مشکلات مربیان رسیدگی کنند. 

  بعضی از مدارس ابتدایی از پذیرفتن کودکانی که قبل از مدرسه اوقات خود را در مهدکودک ها سپری کرده اند، خودداری می کنند چرا که سیاست های آموزشی مهدکودک ها با آنها همسو نیست. 

  از سوی دیگر مادران شاغل با وجود آگاهی نسبت به وظیفه ی خود از تربیت صحیح فرزند و گاه علیرغم میل باطنی خویش ناچارند ساعت های طولانی از کودکشان دور باشند . ضمن این که احساس می کنند فرزندانشان در مهد در کنار تربیت اجتماعی ، آموزش های مورد نیاز به ویژه آماده شدن برای ورود به اجتماع مدرسه را می بینند. 

  به هر حال در شرایط کنونی که نیاز به حضور فعال تر و مؤثرتر زنان در فعالیت های گوناگون اجتماعی به شدت محسوس است، نقش و کارکرد مهدهای کودک در تربیت فرزندان و آموزش اجتماع پذیری به آنان بیش از پیش اهمیت یافته است. 

  از این رو باید استانداردهای لازم برای فعالیت این اماکن فرهنگی از سوی مسئولان مربوط تعیین و تبیین شود تا از سویی مهدکودک ها ملزم به رعایت این استانداردها برای ادامه فعالیت شوند و از سوی دیگر خانواده ها با آگاهی از ضوابط ، مراکزی مناسب را برای سپردن فرزندانشان شناسایی کنند.

  ممكن است بسياري از ما خاطره مهد كودك رفتن را نداشته باشيم و اولين تجربه حضور اجتماعي و دوري از خانواده با شروع سال‌هاي دبستان براي ما به وجود آمده باشد اما اين روزها نه فقط به دليل مشغله كاري والدين كه به دليل توصيه روان شناسان و جامعه شناسان و براي اجتماعي شدن و تطبق و آشنايي فرزندانمان با جامعه و اعضايش، سن حضور در جامعه و جدايي از خانواده (حتي براي ساعاتي محدود) پايين تر آماده است. از اين رو آسيب پذيري فرزندان در برابر آلودگيها و بيماريها بالاتر مي‌رود؛ چون اگر در خانواده يك مادر به يك يا دو فرزند رسيدگي و توجه مي‌كند در مهد كودك يك مربي بايد مسؤليت مراقبت از حداقل چهار، پنج كودك را بر عهده بگيرد.

  بنابراين رعايت نكات بهداشتي از سوي مسؤلان مهد كودك ها و خانواده ها نقش ضروري تري پيدا مي‌كند.

  بيشتر مهد كودك ها خانه‌هاي قديمي هستند كه تنها با رنگ كردن و چسباندن چند نقاشي به در و ديوار تغييركاربري داده‌اند. در جامعه ما، مهدكودك ها تنها به محلي براي نگهداري موقتي كودك تبديل شده اندكه بعضاً از لحاظ استانداردهاي موقعيتي در شرايط مطلوبي نيستند و فقط به عنوان محل بچه ساكت كن به شمار مي‌آيند، در حالي كه بعضي از كودكان در حال حاضر حداقل شش تا هشت ساعت در اين مكان به سر مي‌برند، بيماري‌هاي عفوني و آلودگي‌هاي انگلي در مهد كودك و جوامعي كه اعضاي اصلي آن را كودكان تشكيل مي‌دهند به وفور ديده مي‌شود و بي توجهي عدم تشخيص به موقع و درمان نشدن اين بيماري ها در كودكان مي‌تواند باعث ابتلاي همه كودكان يك مهد كودك به بيماي‌هاي واگيردار شود.

  رعايت نكات بهداشتي در مهد كودك و مركز مراقبت كودكان از اهميت خاصي برخوردار است. مهد كودك ها نظير ساير مراكز تهيه و توزيع مواد غذايي و اماكن عمومي از نظر نكات بهداشتي تحت پوشش وزارت بهداشت هستند و بايد مطابق با اصول و موازين بهداشتي باشند.

  رعايت بهداشت فردي در مهد كودك از اهميت خاصي برخوردار است. تأكيد به شستن دست پس از رفتن به توالت و قبل از غذا، كوتاه نگه داشتن ناخن ها در كودكان و كاركنان و شستن ظروف مورد استفاده با آب داغ و مواد شوينده مجاز از مهمترين روشهاي پيشگيري از آلودگي يا بيماري‌هاي عفوني مي‌باشد كه بايد مورد توجه ويژه قرار گيرد.

  تربیت کودک باید از همان آغار تولدو حتی از دوران جنینی شروع کرد. زیرا مقدمه شخصیت کودک در پنج سال اول پایه ریزی میشود . از اهداف مهم تعلیم و تربیت فرزند ، آماده سازی وی برای زندگی در اجتماع و تعقق اهداف الهی جامعه است . اولین نهاد اجتماعی ،کانون خانواده می باشد که در آن کودک چگونگی رفتار اجتماعی را میآموزد .از دیگر محیط های اجتماعی که  بعد از خانواده تاثیر گذار میباشد مهدکودک است که در آن به آموزش هنجارها و ارزش ها به کودکان کمک میشود و به مراتب نقش مهدکودک گسترده تر و تاثیرپذیری آن از خانواده بیشتر میشود.

  نویسنده : نظام الدین منگلی زاده بازدید : 499 تاريخ : چهارشنبه 5 تير 1392 ساعت: 16:41
  برچسب‌ها :

  نظر سنجی

  در قانون پسماندهای پزشکی ایران مصوب 1383 در کدام ماده مخلوط کردن پسماندهای پزشکی با سایر پسماندها و بازیافت آنها ممنوع اعلام شده است؟

  خبرنامه

  عضویت

  نام کاربري :
  رمز عبور :

  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123