بازیافت پلاستیک

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

مهندسی بهداشت محیط

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
کد جست و جوی گوگل

بازیافت پلاستیک

مصرف پلاستیک به علت سبکی وزن و عدم شکنندگی بسیار رایج هستند و به ندرت در اثر تجزیه بیولوژیکی و شیمیایی از بین می رود . امروزه صدها نوع پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد . برای پلاستیک بازیافتی مصارف متعددی وجود دارد از جمله بسته بندی مواد غذایی است. مواد پلاستیکی از نظر بازیافت و بر اساس خواص مختلف حرارتی به صورت زیر تقسیم بندی می شوند: بازیافت

1)ترموپلاستیک: (plastic Thermo) :

 دسته ای از پلاستیک ها که تک زنجیر و از پلیمر های نا پیوسته مانند پلی اتیلن ، پلی پروپیلن ، پلی وینیل کلراید وپلی استر تشکیل شده اند . از این نوع مواد ، معمولا پلاستیک های نرم و یا فیلم ها و ورقه های پلاستیکی ساخته می شود.اگر این مواد در انواع ویژه ، جداسازی شوند می توان آنها را دوباره ذوب کرد و به محصولات جدید و مفید دیگری تبدیل نمود . مثلا : پلی اتیلن تری فتالات(PET) : از بطری های نرم نوشابه بازیافت و از آن لباس اسکی یا کیسه خواب تهیه می کنند. از این مخلوط پلاستیک با همدیگر می توان در ساخت نرده های پلاستیکی ، بلوک های سنگ فرش ، تسمه نقاله پایه های زهکش و دیگر لوازم استفاده کرد.

 یادآوری می شود که براساس مقرارت بهداشتی ساخت ظروف غذا و نوشابه از پلاستیک بازیافت شده ممنوع است.

  2)ترموست پلیمر یا ترموپلیمر (polymers setThermo) :

 دارای شبکه های مولکولی متصل به یکدیگر بوده و پلاستیک های سخت را تشکیل می دهند که قابلیت ذوب ندارند.  

چند نوع ازاین پلاستیک ها عبارتند از :

پلیمر های اوره، اکریلیک، فئولیک و اپوکسی(رنگ مقاوم به خوردگی ) اشاره کرد. این پلاستیک ها نه قابل سوخت هستند و نه قابل بازیافت، بنابراین دفن دائم انها تنها راه محوشان می باشد ..

فرایند تولید پلاستیک های بازیافتی :

 فرایند تولید پلاستیک از مواد بازیافتی بر حسب رنگ ، نوع تولید و فرایند به دو شکل تزریقی یا بادی (کیسه ،توپ پلاستیکی)ویا پرسی (بشقاب و لیوان) تقسیم بندی می شود.                                                         

کلیه مواد بازیافتی ابتدا به سه رنگ روشن ، تیره و بی رنگ تقسیم شده و هر قسمت جداگانه آسیاب می شود تا به پودر و پلاستیک تبدیل می گردد ، پودر های تولید شده در اغلب موارد بدون مواد ضد عفونی کننده با آب معمولی روان یا شبکه های معمولی شستشو شده و به روش های بسیار ابتدایی آبگیری و خشک می شوند ، سپس پودر مورد استفاده وارد دستگاهی به نام اکسودرد (exoderd) (مثل چرخ گوشت) می شود و پس از حرارت با °c 150-200 به شکل خمیر پلاستیک از دهانه مارپیچ دستگاه خارج می شود و پس از سرد شدن یا انجماد مچاله شده و در آسیاب گیری خرد شده و به شکل گرانول آماده بهره برداری می گردد. در بسیاری از موارد در مرحله اکسودرد هنگام حرارت از گرانول های رنگی استفاده می شود تا پلاستیک های غیر شفاف به رنگ مورد نظر مبدل شوند.   

بازیافت پلاستیک دارای محاسن زیادی است، اما افرادی که به روش غیر بهداشتی در بازیافت پلاستیک دخالت دارند به بیماری های شغلی بویژه درماتیت و بیماری های انگلی دچار می شوند

...
نویسنده : نظام الدین منگلی زاده بازدید : 1191 تاريخ : دوشنبه 16 ارديبهشت 1392 ساعت: 1:24

آرشیو مطالب

نظر سنجی

در قانون پسماندهای پزشکی ایران مصوب 1383 در کدام ماده مخلوط کردن پسماندهای پزشکی با سایر پسماندها و بازیافت آنها ممنوع اعلام شده است؟

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :